7+1 hiba – Panoptikumi figura rendelésnél erre figyelj

Amikor panoptikumi figurát rendelsz, nézel egy mintadarabot, kapsz egy ajánlatot, vagy még sosem rendeltél figurát és nem tudod mire figyeljen, akkor ez a bejegyzés számodra fontos lesz!

 

A 7+1 lista saját tapasztalatokon alapul. Felújítás során, milyen hibákkal találkozom statikailag, szerkezetileg, anyagválasztásnál, tartósságnál… Ha ezeket a hibákat megismeri, már is sok felesleges problémától szabadult meg.

 

7+1 hiba, erre figyeljen:

Rögtön higgyen az első benyomásának…

  • 1. Hiba – Ha az a figura nem áll, akkor ott az a figura nem áll. Statikailag vagy a szerkezetben gond lehet. Minden mozdulatunk a sarkunkhoz vezethető vissza. Hiszen a talpunkon állunk, és a bokánknál lévő szalagjaink az első olyan pontok, melyek korrigálják a mozgásunkat. Tehát egyensúly szempontjából a figura középtengelyének mindig a belső bokához kell tartania. Ha ez nem így van, úgy érzi dől a figura.
  • 2. Hiba – Amikor dőlést érez, lehet attól is, hogy vagy nincs a figurának belső váza, vagy ha van is, nem eléggé teherbíró. Így a súlyok miatt akár ide oda is imbolyoghat, vagy éppen a túlsúly irányában mindig kibillen. Ezeket utólag már nagyon nehéz korrigálni, igazából nem is lehet. Lehetnek olyan “trükkök” amik a látványt nem zavarva esetleg beépíthetők a figurába vagy az enteriőrbe, de ezek ideig órákig jók, és a következő szállításnál már dőlt is a rendszer.

 

Gondoljon arra is, hogy a figurákat szállítania kell…

  • 3. Hiba – A szállítás, mozgatás ugyan olyan fontos része egy panoptikumi figurának, mint bármely más paramétere. A figuráimnál nekem az az elvárásom, hogy ha véletlenül eldőlnének – ami a statikai tervezésükből adódóan nálam nagyon nehezen tudna előfordulni – az se okozzon bennük komoly problémát. Többféle módszerrel védekezek ellene, és az anyagaimat is ennek megfelelően választom ki.

 

Van amit kívülről nem látni…

  • 4. Hiba – Van amit el kell hinnünk egy gyártónak, mert kívülről nem látszik. Sok letört kezet javítottam, illetve cseréltem már. A kezek és végtagok rögzítése mindig egy problémás feladat, de ha az embernek van rá egy begyakorolt munkasémája, akkor ez is meg fog szűnni. Egy kéz jó rögzítését, nagyon egyszerűen lehet le ellenőrizni, megfogja és kicsit megmozgatja. Ha a figurával határozottan együtt tud mozogni, akkor remélhető a jó rögzítés.
  • 5. Hiba – Öltöztetés miatt, sokszor készítem a panoptikumi figuráimat szétszedhetőre fejnél, vállnál, csuklónál esetleg törzsnél vagy lábaknál. Ha ezt nem tesszük, akkor a ruhát természetesen rá lehet varrni a figurára, de az öltözet későbbi tisztítása nem lett megoldva. Ráadásul, ha muzeális értékű ruha kerül a figurára, akkor ez a megoldás nem is lehetséges. Itt már nem csak a figura mozdulatának megtervezéséről van szó, itt a rögzítések helyét és irányát is pontosan előre kell meghatározni.

 

A figura karaktere…

  • 6. Hiba – Amikor kitalált figuráról – alkotói szabadságról – van szó, akkor nem is beszélünk feltétlenül hasonlóságról. De, ha konkrét történelmi vagy ismert személyről, alakról van szó, akkor bizony fontos szempont a portré ábrázolás a figura ábrázolása. Itt figyelnünk kell a  jellemző testtartásra, mozdulatra, hiszen szoborról beszélünk. Fontos a hű portréábrázolás mellett más részlet is – én még a modelljeimet is a figurához válogatom, pl. egy katona ábrázolásához, egy kardon, furán nézne ki egy vékony, törékeny ujjú férfi kéz.
  • 7. Hiba – A ruházatot is gyakran gyorsan elintézik…pedig hát, annak is van mondanivalója. Figyeljünk arra, hogy ha valamilyen korhű ruhát rendelünk, még ha nem is Indiából hozatjuk a selymet hozzá, de azért műszálas anyag egy reneszánsz figurán ne legyen. A színek is nagyon fontosak, ahol fáradt színek a mérvadók, oda ne rikító pirosban gondolkodjunk. A színeknek is jelentése van, üzenet értéke van, hatással van ránk abban is, hogy mennyire tartunk hitelesnek egy panoptikumi figurát.

 

És ami nagyon fontos,

  • +1 Hiba – Ha mindenen túl vagyunk, kész a szép új figuránk, épségben eljutott a rendeltetési helyére, és vagy mi vagy a kiállítás rendezők behelyezték a panoptikumi figuránkat a megfelelő enteriőrben, kiállítótérben, folyosón…. akkor néha szembesülnek azzal a ténnyel, hogy milyen közel is van a látogatói útvonalhoz – amelyet jó esetben előre már meg  is terveztek. Ami magában véve nem kellene, hogy gond legyen, de az emberi kíváncsiság mint azt tudjuk, határtalan. Így – még ha önhibánkon kívül is – nem megfelelő anyagokat választottunk, könnyen kikoptatott drapériára, letöredezett ujjakra vagy elgurult kiegészítőkre lehetünk figyelmesek.

Nálam minden munkánál ez az első kérdés. A panoptikumi figuránk, milyen messze van a látogatói útvonaltól!

Bármilyen további kérdésed lenne szívesen válaszolok, itt teheted fel

Egy kis érdekesség YouTube csatornánkról – Hogyan készült a Hóhér panoptikumi figura