Hogyan készültek a Budapest Inkák Aranya című kiállítás panoptikumi figurái

Budapestre az Inkák Aranya című kiállításra, Inka, Maja és Azték panoptikumi figurák, és azok teljes ruházatainak, fegyvereinek, kiegészítőinek elkészítése volt a feladat. Kurátori vezetés mellett készültek a figurák, így a munkához kaptunk film és képi mintákat egyaránt.

 

  • Az ötletek, rajzok elfogadása után megkezdődött a munka. A határidő nagyon szűk volt, így minden kreatív ötletet elő kellett venni és mindennap újra és újra át kellett nézni az aznapi eredmények tükrében a munkafolyamatokat. Folyamatosan értékelni kellet, milyen munkafolyamatoknak milyen anyagoknak mennyi az elkészülési ideje, kötési ideje, mikor, hol, melyik munkafázison lenne érdemes változtatni akár sorrendiségben, anyagválasztásban vagy a modell behívásában. Komoly logisztikája volt a munkafolyamatoknak és sok egyedi ötletet  is be kellett vetni a határidő betartása érdekében. Egyszerre haladtak a figurák szobrászi munkái, kiegészítőik és a ruháik varrása is.
  • A figurák alap testeinek faragása után a fejek mintázása volt az első lépés, arányosan ezeknek kellett a legtöbb idő. Fotók adták a panoptikumi figurák alapjait, így a képanyagok segítségével igyekeztem minél több karakter azonos elemet mintázni az arcokba. Ilyenkor még nincs a fejnek szeme, szemöldöke vagy haja, pusztán a lecsupaszított fejet kell naturálisan, szobrászi módon megmintázni. Szilikonból lettek végül kiöntve a figurák fejei, ezután kapták meg a szemet.
  • Közben a modellről mintát vettem, és kaptak a figurák szilikonból lábakat és karokat is. Vas vázat is kapott mindhárom figura. A vas vázra szükség van, mert így tudnak csak jól állni. Fontos szerepe van statikailag, tartósság és a könnyű szállíthatóság szempontjából is. A habból készült testek több rétegű műgyanta bevonattal is meg lettek erősítve.
  • Amikor már álltak a figurák – meg voltak a szilikon fejek, karok, lábak, megkapták a vas vázat, a műgyantával erősített testet – jöhetett a testek festése. Ezt egy speciális, bőrhatású szilikon festékkel készítettem el, amit a filmes szakmában is használnak. Ezt több rétegben kell felvinni, de nagy előnye a művészi hitelesség és tartósság.
  • Ezután jöhetett a “szőrözés” – szemöldök beültetése és a paróka felragasztása, méretre, fazonra igazítása egy kis fodrászi segítséggel. Hajat természetesen hajcsomók beültetésével is lehet készíteni, de erre a jelen körülmények között nem volt idő. A végeredmény így is szépen hitelesre sikerült.
  • Ruhapróbák után felöltöztettük a figurákat. Megkapták a dekoratív kiegészítőiket mint fülbevalókat, “arany” karpántokat, láncokat, kézbe került a kő buzogány, pajzs és parittya is. Munkafotók elfogadása után jöhetett a szállítás Budapestre.