4+1 szabály hogyan keverj jó gipszet

Ha szeretnél szép dekorációs gipszöntvényeket, vagy szeretnéd a gipszet öntés közben – pl. húzással alakítani, vagy utólag faragással megdolgozni, akkor ezekre a hasznos szabályokra feltétlen figyelj oda.

Sok kellemetlenségtől kíméled meg magad, és sok szép örömteli munkád lesz.

 

+1. szabály – Hogy szépen tudj dolgozni, és a gipszed mindig tiszta legyen, első szempont, hogy mindig legyen egy vagy több tiszta vödröd. Takarítani persze senki nem szeret, de elárulok neked egy egyszerű trükköt, hogyan tudod mindig könnyedén kitakarítani a vödrödből a bele kötött  gipszet. Menj boltba, vegyél egy flakon legolcsóbb étolajat. Önts ki belőle egy kis tálba, keress otthon egy darab szivacsot, mártsd az olajba, és dörzsöld át vele belülről a vödrödet. Ha kényelmesebb, használhatsz kicsit szélesebb ecsetet is. Ha ezt az egyszerű mozdulatot minden használat előtt megcsinálod, akkor mindig könnyen lepattan a megkötött gipszed az edény faláról, és nem kell többet kapargatnod.

 

1. szabály – Milyen gipszet használj. Ha a gipszet forma, gyors megtámasztásához akarod használni, elegendő a stukatúr gipsz. Ami nem olyan finomra őrölt gipsz, de gyorsan köt. Régen sokat villanyszerelők használták. Szobrászati célra is izgalmas anyag,  de finomabb öntésekhez, dekorációs elemek sorozatgyártáshoz természetesen csak is modell gipszet érdemes használni. Nagyon fontos! – mindig a gipszet szórd a vízbe és ne fordítva!

 

2. szabály – Ha faragni fogod a gipszet, két dologra figyelj oda. Az első, hogy szitáld meg a gipszet. Pont úgy, mint sütéskor Nagyi a lisztet. Így elkerülöd az esetleges szennyeződést vagy keményebb döglött darabokat. A második, amikor a vizet telíted gipsszel, nagyon vigyázz arra, hogy ne csak úgy bele dobd vagy hirtelen bele öntsd a gipszet a vízbe, mert akkor csomós lesz. Mind a két esetben ezzel az a gond, hogy a gipszben lesznek néhol keményebb darabok. Ami véséskor nagyon kellemetlen, mert a csomó elviszi a vésődet, vagy a csomó miatt megszalad a vésőd, és már is jön a mérgelődés.

 

3. szabály  – Keverésnél figyelj a sebességre az egyenletes keverésre. Ha túl gyorsan kevered, levegőt hajtasz a gipszbe, ami apró légbuborékokat eredményez benne. Ez nem jó, mert gyengíti az anyag szerkezetét, illetve akár egy későbbi, finom megmunkálásnál az előbújó légbuborékok esztétikai, minőségi hibát mutatnak. 1 – 2 levegő buborékot még tud javítani az ember, de sok aprót nem lehet.

 

4. szabály – Öntésnél fontos a folyamatosság és a tempó. Ha szép gipszöntvényt akarsz – főleg dekorációs sorozatgyártásnál –  akkor lassan, egy pontban öntsd a gipszet a formádba, hogy az anyag szépen tudjon terülni. Ha ezt elkapkodod, akkor öntéskor is keletkezhetnek légbuborékok a formában, ahová egyszerűen nem volt ideje befolyni a gipsznek a gyors beömlés miatt. Mindig tervezd meg előre a legideálisabb beöntési irányt, szöget. Öntés végeztével kicsit kocogtasd meg a formát, vagy mozgasd meg az asztalt, hogy az esetlegesen beszorult levegő ki tudjon jönni a formából. De vigyázz, ha ezt túl sokáig teszed, saját magad generálsz belülről légbuborékokat!

Hasznos munkát kívánok neked, remélem tudtam segíteni, néhány hasznos tanácsot adni a minél színvonalasabb és kreatívabb munkák létrehozásához.